В интерес на истината това трябваше да бъде една Vincent Price/Roger Corman/Edgar Allan Poe Movie Night, но няколко фактора промениха заглавието и тематичността на подбраните ленти.
Първоначално филмите бяха пет на брой – и петте с Винсент Прайс, и петте режисирани от Роджър Корман, и петте по заглавие трябваше да са по разкази и поеми на Едгар Алън По. Оказа се обаче, че един от тях е по разказ на Лъвкрафт, а името на По е използвано от разпространителите в Щатите, за да подлъжат зрителите, че това е част от поредицата, от която са и другите филми. Нямаше смисъл аз да поддържам тази налудничева теза, затова взех и шести филм – отново с Винсент Прайс, отново по По, но този път от друг режисьор.
Преди време вече писах за няколко такива филма, имам още няколко, но нека сега обърнем внимание на тези. В интерес на истина дори не знам как да подходя към всеки един индивидиално (говоря за лентите на Корман) при положение, че толкова много си приличат в толкова много отношения – като се започне от атмосферата, декорите и обстановката и се стигне до актьорските изпълнения и музиката. И тези стари филми (както ще забележите, всичките са от шейстте години на миналия век) нямат нищо общо с днешната помия, която Холивуд бълва на килограм, за да пълни препълнените си джобове. Това са филми, изпълнени с класа, красота и финес. Те ви потапят в една невероятна атмосфера благодарение на интересните си сюжети и персонажи.
Няма да крия, че не съм някакъв голям почитател на творчеството на Едгар Алън По, но и той, както всеки писател като него, има както добри, така и слаби произведения. Но пък и няма какво да си кривя душата в случая – екранизаците, къде по-свободни, къде по-близки до оригинала, много добре са уловили духа на своите оригинали, а изпълнението на Прайс ще ви остави без дъх до самия край.
Но все пак нека кажа по няколко думи за всеки един от филмите.

The Pit and the Pendulum (1961)

Един от по-любмите ми разкази на По, заедно с Маската на червената смърт. Млад мъж идва заради смъртта на своята сестра и се запознава с нейния съпруг, който си има една прекрасна зала за мъчения в подземието, а там едно махало – много остро махало – мечтае за сладкия аромат на кръв.
Прайс е просто невероятен в ролята на бавно полудяващия съпруг Медина, който мисли само за своята починала съпруга.
Лична оценка: 7/10

The Masque of The Red Death (1964)

Още един прекрасен прочит на прекрасно произведение. Прайс отново е страхотен в ролята на принц Просперо, който тероризира местното село и е скрил себе си и група благородници в своя замък от червената смърт – чума, която е плъзнала в селото. Но смъртта има други планове за него.
Малко по-странни сцени ни показва тук режисьорът, а Прайс се опитва да бъде лош, но нямам си не чак толкова убедително тук. Музиката, от друга страна, и образа на смъртта са на ниво.
Лична оценка: 6.5/10

House of Usher (1960)

Този филм малко си прилича с The Pit and the Pendulum, но пък от друга страна си имаме един рус Прайс и без прословутия си мустак. Млад мъж идва да отведе любимата си далече от дома на Ашър, в чийто замък брат й я държи. Действието започва само със загатване на истината, но постепенно ни разкрива жестоките и мрачни тайни, който крие къщата и бъдещето, което е отредено на рода Ашър. Има какво да се желае на някои места, но Прайс за пореден път показва своята класа. Актьорът, който играe влюбеният будала също не беше лош, макар и на моменти да ми се струваше, че леко прекалява.
Лична оценка: 6.5/10

The Raven (1963)

Последният от Vincent Price/Edgar Allan Poe/Roger Corman селекция и честно казано най-слабият от тях. Може би защото тук имаше и голяма доза комедия. Едно обаче е сигурно – най-звездният. Тук на Прайс партнират Борис Карлоф, Питър Лоре (който беше просто невероятен в Черната котка) и един много, ама много млад Джак Никълсън.
Двама магьосници се изправят в битка за надмощие един срещу друг и поредица от евтини светлинни ефекти. Имаме си и говорещ гарван, ако не друго. Тук мисля, че Питър Лоре скрива изпълнението на всички останали. Дори Прайс не успя да ме впечатли особено като търсещия своята загинала съпруга доктор Крейвън.
Както казах, прекалено много комедийни елементи, липса на голяма сериозност и евтини светлинни ефекти, които обаче сигурно са били голямо нещо за времето си.
Лична оценка: 5/10

The Haunted Palace (1963)

Последният от Vincent Price/Roger Corman селецията. По принцип този филм е трявало да се казва The Case of Charles Dexter Ward, по едноименния разказ на Лъвкрафт, по който е писан и сценарият, но продуцентите решават, че вече придобилата слава на поредицата за филми по По си е достатъчно печеливша инвестиция, слагат едно Едгар Алън По в заглавието и твърдят, че сценарият е комбинация от поема на По и разказ на Лъвкрафт. Глупости на търкалета, ама какво да се прави – маркетингова стратегия.
Историята разказва за вещер, който прави зловещи експерименти в село и бива изгорен жив от жителите му, но не и преди да ги прокълне. Сто и десет години по-късно пра-пра-пра внукът на въпросния вещер идва, за да види наследения си замък и го очаква голяма изненада.
Мисля, че тук Прайс прави една невероятна роля като се трансформира от зловещия Кървен в Чарлз Декстър Уорд и обратно. Първата сцена, в която променя лицето си от спокойно и леко притеснено в студено и пресметливо прави доста силно впечатление.
Освен това става дума за Лъвкрафт и няма какво да крия, че съм му много голям фен. А щом видя толкова добре направена екранизация на негово произведение, не мога просто да седя и да не кажа нищо. Определено един от най-добрите филми тази вечер 🙂
Лична оценка: 7.5/10

The Oblong Box (1969)

И последният филм за тази вечер, в който си партнират (всъщност те май само на самия край се срещнаха, но това е друг въпрос :Д) Винсент Прайс и Кристофър Лий.
Мъж крие от света своя обезобразен брат, който обаче скоро умира и… се оказва не толкова умрял.
Май този филм най не ми хареса от всичките. И докато другите ми допаднаха по един или друг начин, този не успя да ме впечатли чак толкова. Прайс и Лий имаха сравнително равно екранно време, но по такъв начин разхвърляно, че нито един от тях не получава наистина добра възможност да покаже това, на което е способен и което е показвал не един път в други ленти.
Дейстието се върти около някакви странни вуду глупости, но никой не пожелава да обясни какво и как точно се случва.
Лична оценка: 5/10

Мда, като гледам се получи доста дълъг пост (над 1000 думи) и сигурно няма да го изчетете докрая, но все пак държа да отбележа в заключение, че това бяха едни страхотни филми (поне тези на Корман) и няма да съжалявате ако си ги намерите :Д